czwartek, 3 lipca 2014

Och Głogów! Różowy most, praktyczne parki i ronda.

W Głogowie bywamy z Narzeczonym raz w miesiącu, a czasami nawet częściej. Jest to nasza rodzinna destynacja.

Panorama Pomnika Dzieci Głogowskich, Zamku i Mostu Tolerancji
Znam trochę to miasto. Jednak dopiero kiedy zdecydowaliśmy się na założenie bloga miałam okazje je poznać nieco lepiej. Seria oczywistych miejsc dla P. okazała się wspaniałą przygodą dla mnie.Do Głogowa dojedziemy w niecałe 2 godziny, najwięcej czasu tracimy na przejazd przez Leśnicę, zarówno jak chcemy się wydostać jak i dostać do Wrocławia. Mimo wszystko, zawsze wybieramy trasę przez Leśnicę - Rusko - Lubin - Polkowice, a nie przez Autostradę A4, chociaż tak też można.

Widok z wieży widokowej Muzeum, na Kolegiatę, rzekę Odrę i Most Tolerancji
Widok na komin, z którego można skoczyć na bungee.

Most Tolerancji od strony miasta
Przez różowy Most Tolerancji przejeżdżałam wielokrotnie. Głównie, przy okazji wyjazdu do Sławy nad jezioro (o tym miejscu mam nadzieję, niedługo napiszę). Jednak nigdy nie miałam chwili, żeby się nad nim zadumać. To bardzo fajny symbol.

Pomnik Dzieci Głogowskich


Głogów jest miastem rond. Spoglądając na mapkę Google możemy zobaczyć, że w samym centrum miasta znajduje się wielkie rondo. Jest to drugie co do wielkości rondo w Europie, ma długość prawie kilometra, a powierzchnia wysepki, w której znajduje się park ma 5 hektarów.Nie jest to jedyne skrzyżowanie tego typu. Lwia część głogowskich ulic przecina się rondami. Myślę, że nie jest to dobra wiadomość dla mieszkańców Wrocławia, ponieważ, my mamy raptem kilka rond w całym mieście i nie mamy wprawy w poruszaniu się po nich.
Miasto obok rond oferuje sieć dróg rowerowych i chodników, z których chętnie korzystają mieszkańcy. Zarówno w dzień jak i wieczorem możemy zaobserwować osoby jeżdżące na rowerach, spacerujące czy uprawiające jogging.
Pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II

Starówka miasta została odbudowana po wojnie, dlatego w 90% są to współczesne, kolorowe zabudowania.

Widok na Starówkę z Wieży widokowej

Kamienice wokół Starówki Głogowa

Wojna oszczędziła piękny budynek sądu, który mieści się nad fosą. Ciekawostka: na tyłach sądu znajduje się stary, poniemiecki kort tenisowy, który jest do dyspozycji pracowników po godzinach pracy.

Widok z wieży widokowej Muzeum na Starówkę
widownia


Jednak najciekawszym miejscem w Głogowie, dla mnie jest to co znajduje się obok Mostu, czyli Zamek, w którym jest muzeum z wieżą widokową, oraz piękny park z granitową sceną. Zanim wybudowano plac targowy na osiedlu Piastów odbywały się tam Dni Głogowa.


Muzeum
Muzeum, Wieża widokowa
                           

         
Widownia pod sceną zbudowana jest z płyt granitowych, między które wkomponowane są drewniane pieńki do siedzenia oraz żywopłoty.

Widok z wieży widokowej na widownię

Widok z widowni na Zamek i Wieżę widokową


Kolejna wieża widokowa znajduje się w budynku Ratusza, obok niego można również zwiedzać odkrywkowe ruiny, niestety nie można tam wejść "z biegu", a trzeba się wcześniej umówić.W Rynku znajdziemy również małe kawiarnie, drink bary i sklepiki, oraz cukierno-kawiarnię Meryk Cafe, która oferuje pyszne lody, kawę i ciasta. To miejsce, które w 100% mogę polecić na chwilowy odpoczynek podczas zwiedzania miasta.

Oprócz tego, w mieście warto zobaczyć Kolegiatę i odrę wraz z przejazdem kolejowym z jej strony.
Widok z wieży widokowej Muzeum, na Kolegiatę, rzekę Odrę i Most Tolerancji
W Głogowie znajdziemy również kręgielnię, zadaszone lodowisko, pływalnię krytą, kąpielisko otwarte, stadion, centrum handlowe (bardziej w stylu hipermarket + sklepy).

Zamek - MuzeumZdjecie "w biegu" ale warto pokazać, że w Głogowie skrzyżowania są bardzo kolorowe.


Okolice Głogowa jeszcze na pewno pojawią się we wpisach. Tymczasem pokazałam Wam moim zdaniem najładniejsze miejsca w mieście.

Na koniec dorzucam stronę miasta Głogów.

2 komentarze:

 1. Jestem mieszkanką Głogowa od 15 lat i jestem dumna z tego, że mieszkam w tak cudownym i historycznym mieście ;)
  A Pani blog jeszcze bardziej podkreślił to jaki Głogów jest śliczny i kolorowy ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że moje posty podkreślają piękno miejsc, bo właśnie o to chodzi - żeby odnaleźć piękne miejsca, które są w zasięgu wzroku, a często ich nie dostrzegamy.

   Usuń

Zachęcamy do zostawiania komentarzy. Mile widziane propozycje ciekawych destynacji zarówno w opisywanej miejscowości, jak i ogólnie, niedaleko Wrocławia.

Uzasadniona, konstruktywna krytyka jak najbardziej, jednak prosimy bez hejtów.

Fajnie, że jesteście!