wtorek, 8 lipca 2014

Och Twardogóra! Czyli ścieżki zdrowia, uroczy Rynek i basen.

Twardogóra  jest to mała miejscowość leżąca w Dolinie Baryczy, oddalona od Wrocławia raptem godzinę drogi (ok. 50 km). Połowa trasy to Autostradowa Obwodnica Wrocławia albo S8, a połowa to małe miejscowości i lasy.

Ścieżka zdrowia

Zwłaszcza te drugie mają swój urok, szczególnie zimą, kiedy korony drzew uginają się pod ciężarem śniegu. Latem przy drodze zobaczymy dziesiątki samochodów - pobliskie lasy to idealne miejsce na grzybobranie i zbieranie jagód.Miasto w ciągu ostatnich lat dokonało kilku znaczących inwestycji, dzięki czemu stało się bardzo przyjemne dla swoich mieszkańców i turystów.

Urocze latarnie, kwiaty, ozdobne kule i kolorowe kamienice to charakterystyka miejscowości.

Zabytkowy Ratusz


Mając jeden dzień do spędzenia w Twardogórze mamy kilka ciekawych opcji.

Po pierwsze, dla aktywnych - korty tenisowe. Niestety, nie są zadaszone, więc możemy z nich korzystać jedynie w sezonie wiosna - jesień. Cennik znajdziecie na stronie GOSIR.

Po drugie basen - odkryty, za kilka złotych (lato 2014: 5/8 zł) spędzimy tutaj cały dzień korzystając ze słońca. Miejsca na trawniku jest wystarczająco, żeby zabrać własny koc i piknikować cały dzień. Mamy do dyspozycji zarówno basen rekreacyjny, płytki, zjeżdżalnie jak i tory sportowe. Obok znajduje się również zalew, po którym możemy popływać kajakiem lub rowerem wodnym. Na terenie kąpieliska jest parking, który zimą zamienia się w niedrogie lodowisko.

Kąpielisko

Kąpielisko


Po trzecie Ścieżki zdrowia - urocze alejki, z miejscami do siedzenia, które zagospodarowały tereny wąwozów i ścieżek wzdłuż Skoryni (rzeczki przepływającej przez miasto).Na ścieżce dochodzącej do kąpieliska znajdziemy miejsce na grilla i mini trampoliny.

Altanka z miejsce na grill
Trampolina
Jadąc do Twardogóry od Sycowa, po prawej stronie za wiaduktem (i analogicznie jadąc z Tw-ry w kierunku Sycowa po lewej stronie przed wiaduktem) znajduje się mały parking przy ścieżce zdrowia.

Po czwarte Hala Widowiskowa. Mimo, że Twardogóra to małe miasteczko, to na Hali Widowiskowej odbywa się wiele ciekawych wydarzeń, od koncertów, przez występy kabaretów po sparingi siatkarskie.

Po piąte Posąg Herkulesa - który najprawdopodobniej, zanim został przeniesiony pod bramę Pałacu w Twardogórze, zdobił studnię w oranżerii barokowego pałacu hrabiów von Reichenbach w pobliskim Goszczu.

Posąg Herkulesa


Po szóste barokowy Pałac z zabytkowym parkiem. Obecnie należy do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Twardogórze i odbywają się tam zajęcia lekcyjne.

Po siódme budynki sakralne, czyli neogotycki kościół p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, oraz kościół p.w. Świętej Trójcy i Matki Boskiej, w którym obecnie możemy oglądać m.in. przedstawienia teatralne i wystawy sztuki.

Kościół p.w. Świętej Trójcy i Matki Boskiej

Neogotycki kościół p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Park przy kościele

Po ósme - szlaki rowerowe, turystyczne i pomniki przyrody. Twardogóra i okolice to fantastyczny plan na rowerowe wycieczki, miasto z każdej strony otoczone jest lasami, między miejscowościami można poruszać się zarówno szosą jak i polnymi drogami. W mieście znajduje się wypożyczalnia rowerów.

Rynek, Ratusz

Rynek, Ratusz


Ciekawostka - w Twardogórze kupicie również kuchnię i szafy na wymiar, ponieważ jest to zagłębie stolarskie :)


Chcąc coś zjeść mamy do wybory dwie pizzerie i kilka małych barów z zapiekankami.

Osobiście polecam chleb z twardogórskiej piekarni, wypiekany tradycyjnie na zakwasie, kupimy go w całej gminie.


10 komentarzy:

 1. Jak tam jest ślicznie! Ja uwielbiam takie małe klimatyczne polskie miasteczka.
  A.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziekuje za wspaniala reklame mojej rodzinnej miejscowosci! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo, to również moja rodzinna miejscowość więc wyjątkowo przyjemnie było mi podzielić się nią z blogowiczami :)

   Usuń
 3. Prosze o uaktualnienie zdj. polowy drzew juz nie ma wszystko zalane hekrules po kolana w wodzie itp.. masakraaa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie doszły mnie słuchy, że nieźle zalało ścieżkę zdrowia. Kto by się spodziewał, że Skorynia będzie taka waleczna :)

   Usuń
 4. nie zapominajcie o Goszczu :) 4 km od twardogóry wioska z ruinami zamku barokoworokkokowego,koscioł ewangelicki,koscioł barokowy uzywany do tej pory oraz ukryte w lesie mauzoleum raichenbachow

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. będzie i o Goszczu :) do mauzoleum nie dotarłam, w którym to miejscu?

   Usuń
 5. za nowym cmentarzem katolickim zaraz. A cmentarz niedaleko podstawowki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ok, to wiem, na cmentarzu byłam jakiś czas temu, nieco niebezpiecznie jest, ziemia wydaje się być mało stabilna i strach jest, że się wpadnie do grobu :) a mauzoleum muszę poszukać przy najbliższej okazji. Wielkie dzięki!

   Usuń
 6. Moja kochana Twardogóra <3

  OdpowiedzUsuń

Zachęcamy do zostawiania komentarzy. Mile widziane propozycje ciekawych destynacji zarówno w opisywanej miejscowości, jak i ogólnie, niedaleko Wrocławia.

Uzasadniona, konstruktywna krytyka jak najbardziej, jednak prosimy bez hejtów.

Fajnie, że jesteście!